Modelja braziliane Eloisa Pinto Fontes, e cila u raportua se ishte zhdukur nga New Yorku në vitin 2019, u gjet “e vetme dhe e çor ientuar” në një lagje të varfër të Rios në Brazil kohët e fundit, sipas DailyMail.

Modelja që dikur zbukuronte kopertinat e revistave me reputacion, përfshirë ‘Elle’, ‘Grazia’ dhe ‘Glamour’, u gjet në favela Morro do Cantagalo në Rio, në jug-lindje të vendit më 6 tetor.
Fontes u gjet nga një ekip lokal i vëzhgimit të lagjes. Raportohet se modelja u pa duke bredhur “pa këmishë dhe pa këpucë për dy ditë”. Fontes nuk mbante asgjë përveç një çantë shpine që përmbante dokumente. Dokumentet thuhet se përbëheshin nga kontratat e saj me agjencitë ndërkombëtare të modelimit dhe referencat nga fotografët ndërkombëtarë.

Raportet thonë se Fontes “u zh duk” nga New Yorku më herët në vitin 2019 dhe u gjet pesë ditë më vonë, në një rrugë në qytetin e White Plains, rreth 30 minuta me makinë nga Manhatani qendror. Sipas Mirror UK, ajo ishte “çorientuar dukshëm” kur u pa për herë të parë pasi u zhduk.

Ndërkohë, Oglobo raportoi se ajo vendosi të kthehej në Brazil në fillim të këtij viti dhe u vendos në Rio, duke kërkuar punë. Ajo nuk e kishte informuar familjen e saj për vendndodhjen e saj dhe ata nuk mund të bënin asnjë kontakt me të dhe vazhduan ta kërkonin. Ata thuhet se jetojnë në një pjesë të ndryshme të Brazilit.

Para se të zhd ukej, modelja jetoi me burrin e saj Andre Birleanul në New York. Ajo thuhet se u takua me modelin ruso-rumun në moshën 18 vjeçe kur ai ishte 34 vjeç dhe jetonte në Sao Paulo. Ata kanë një vajzë së bashku, e cila ka lindur në vitin 2013. Çifti u martua në vitin 2014. Raportet sugjerojnë që Fontes dhe Birleanu u ndanë shpejt pas zh dukjes së saj. Thuhet se ai ka ruajtur kujdestarinë e vajzës së tyre shtatë vjeçare.

Fontes thuhet se ka qenë në një “gjendje paranojake”, ngurronte të shkonte me pol icinë kur ajo u gjet. Ajo që nga ajo kohë është regjistruar në një ins titucion të shënd etit mendor, Instituti Psikiatrik ‘Philippe Pinel’ në lagjen Botafogo dhe mjekët thuhet se kanë thënë se nuk kanë në plan ta lëshojnë atë. Nëna e saj është informuar për vendndodhjen e saj dhe ajo do të udhëtonte për në Rio për t’u kujdesur për të.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *