Pershendetje si jeni juve. Kam deshir me nda historin teme me ju. Une jom nje gru nga Gjakova 46 vjeqare. Burrin e kam 50 vjeqar. I kemi 4 djem.

Djali im me i madhi eshte 28 vjeqare pasi qe jam be nene une shume e re. Jam martuar ne moshen 18 vjeqare dhe kam ngelur shtatzen menjehere.

Problemi jem eshte qe djali tani eshte njoftu me nje vajz nga Drenica dhe na ne Gjakove nuk lejojm me u martu jasht rrethit shume. Gjakovart me gjakovart.

Kjo eshte per me mbajt te pastert fmit e jo me i perzi me gjithqka. Djali po don me u feju me ket vajzen e spo du me lan. Hiq nuk mpelqen, hiq spe du.

E ka nje fytyre sikur katundare. Spo di qysh me largu prej djalit. I thojsha 100 here ski me mar djalit se spo du me ma flliq rrojen mem pjell fmij katunare.

Po i qoj mesazha kishe mu ka ribashku djali me nje kojshike qe kan fol me heret per me largu ata spo ka efekt. Une i kam shkru edhe djalit tem kishe e pash me nje mashkull tjeter po as ajo nuk ka funksionu.

Nuk po du edhe pik mi lan mu bo bashk. Veq gjakovaren du me ma marr jo katundaren. Une edhe pse jom martu e re kam majt qendrim. Kam majt ren nshpin tem.

Nuk e kom lon tulifare mem hi ne shtepi sidomos kur kan qen kandidate per reja. Djalit du me ja shti nkok qe ndoshta qitasht ka qef mu bo me ket qike po ma von pendohet se rrethi jon osht nje lloj tjeter dhe jeta eshte tjeter prej tsaj.

Une po provoj me gjithqka me ja gerdit djalit edhe po kam qef ata me ul sa ma posht. Po i thom djalit a po ja sheh hunden, a po ja sheh vesht, a po ja sheh trupin si shtapiq asaj as veshja kombetare nuk i rrin mire.

Qka po pret prej saj? Eshte dashuru ne te dhe kom me bo tpamunduren tmundur. Jom dal nje dite ne qarshi dhe e kom pa me djal tu pi kafe edhe prej nervozes e kom porosit ni djal me shku me nguc mi thon pse mke lon per ket djal veq per me shti me dyshu djalin qe ka pas kjo mardhenia me heret me dikon tjeter. As ajo nuk me ka funksionu aspak.

Motra jem po thot le ski qka mi bo, le te jetojn jeten, dikur e shohin gabimin. Nuk po du qe djali im me kalu deri ne piken ku bojn fmij tani thot qyqja une qfar kom bo.

Une i kom thon 100 her djemve tmij, gjakovari me gjakovarken dhe drenicaki me drenicaken. Qka u hi ne mod tasht me shku me perzi me qytete tjera! Boll ka njerz prej se ciles qytet per mu martu.

Edhe rroja rrin ma paqt edhe sjelljet jan me ndryshe. Gjakovart e kuptojn njeri tjetrin kurse njerez prej qytetev tjera nuk na kuptojn neve as ne ata.

A mundet dikush mem tregu qfar malltretimi mvyn mi bo ksaj gruje per me largu prej djalit tim? A duhet pa qare me dal une nga shpija apo qka?

Jom befasu me do njerez qysh nuk ju vjen marre veq shkojn perzihen neper familje t’huja tu e dit ashiqare qe spo i dojn vjehrra / vjehrri.

Po du me shpenzu sa me shume kohe ne rastin e tynev deri sa tndahen. Atehere e kam shpirtin e qet edhe di qka boj, e boj bashk me at kojshiken qe e permenda me heret.

Ajo na duhet ne shtepin tone, na kupton me shume dhe e din rrethin qysh e kena.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *